صدای ورزش: یک کلمه به صورت پژمردگی
May 14, 1970

من معتقدم که اگر پژمردگی چمبرلین به نظر می رسد در کف باغ میدان مدیسون با حمایت از تیم چهار ورم و اماس مفصل کوتوله در برابر یک تیم از NBA All-Stars, the All-Stars خواهد بود به عنوان احساساتی شکست و زمانی که بازی تمام شد به sportswriters را سرزنش چمبرلین برای گرفتگی وسط آنقدر که ورم و اماس مفصل کوتوله قادر به رانندگی در آسان برای ذخیره کردن یو پی اس در بده و برو یک کتاب درسی مانور است که گاهی اوقات خوب برای به عنوان بسیاری از پنج زرق و برق دار سبد در یک بازی. اما پژمردگی است نه یک کتاب درسی بازیکن. او یک هیولا فوق العاده با اندازه و قدرت و استقامت واقعی نفرت به شکم گنده sportswriters و مفسران که تا به حال نشده کسی به شناسایی و با از چربی فردی اسکولاری متوقف پرتاب کردن خود نرم فلوتر برای فورت وین پیستون است. حتی ورزشکاران که slugged sportswriters دریافت کرده اند بیشتر مطلوب مطبوعات و رسانه ها پوشش از پژمردگی است. او هرگز اعتبار داده استثنایی برای اجرای برنامه یا سخاوتمندانه انگیزه. او گرفته شده برای اعطا به عنوان یک واقعیت طبیعت و سرزنش برای خود انگاره بشریت و حساسیت. “هر دو تیم بازی کرده اند و در سختی” چمبرلین کنایه آمیز پس از ششمین بازی. “ما آمریکایی ها تاکید برنده شدن بیش از حد.” اقامت انسان در پست وزارت ورزش pounced در پژمردگی برای ساخت چنین صلح آمیز بیانیه پس از رای برای نیکسون. و پس از آن می رود. هیچ رابطه جنسی خیلی کم است در مقابل پژمردگی هیچ شاه ماهی بیش از حد قرمز است. هر مرکز که تا کنون ایفا کرده است با هر گونه تمایز در محور درمان شده با توجه بیشتر.

زمانی که پژمردگی یک بازی خوب او یک پسر قلدر است. زمانی که او یک بازی بد او را یک ادم بیکار و تنبل. زمانی که او طول می کشد بسیاری از عکس های او پریما دونا. هنگامی که او ترجیح میدهد برای عبور کردن, او قرار بود sulking. اگر او نقش کم پست او را نگه می دارد خود بازیکنان از حرکت آزادانه. اگر او نقش پست بالا او را محروم این تیم از قدرت خود را در backboard. Lew Alcindor بازی کم پست برای سه سال در UCLA با هیچ کس شکایت اما چمبرلین همواره با انتقاد توسط بیل راسل, Red Auerbach و دیگر ناظران بی طرف برای بازی نیست پست بالا به عنوان راسل همیشه با تیم های دیدنی خارج, عکس. مشکل این است که تنها به کمک راسل استعداد تیمی مورد نیاز از راسل بودند میدارد در حالی که چمبرلین همیشه مورد نیاز بیل به عنوان به خوبی. همه در همه, پژمردگی شده است از جمله نقص به تمام تیم او در بازی است که به نظر می رسد باور نکردنی است که او بدست به بازی هفتم فینال در بسیاری از مناسبت های مختلف به ویژه هنگامی که مسلم بزرگ اسکار رابرتسون در نظر گرفته خود را خوش شانس هر زمان که او موفق به سرب Zinzinnati حتی تا آنجا که در دور اول پلی آف.

در واقع پژمردگی نباید پخش شده است و در همه این سال پس از این نوع عمل زانو هنگامی که ناتوان Elgin Baylor به صورت کامل و فصل به پایان رسید و به طور دائم خود را با یکی از قابلیت های به عنوان یک سوپراستار. پژمردگی بازی تنها 12 بازی در این فصل به طور منظم و هرگز به طور کامل به دست آورد تحرک خود را و زمان را در بازی آف. اما او می خواست به لس آنجلس یکی از آخرین شات در یک عنوان NBA و پس از او آمد در محدود نقش سفت پا به عقب برای غرب و بیلور. حتی پس هیچ کس نمیفهمد که لیکرز را با آتلانتا یک-رانندگی, hard-nosed تیم بود که manhandling نیکز تمام فصل. من نمیفهمد شاهین به عنوان نوع اسکله شش brawlers که می خونین بینی خوب اخلاقی فرهنگ در حال حاضر-شما-shoot-من-شات-10-دقیقه-انواع پیش در نیکز. برای همه جای تعجب لیکرز بود به جنگ از سه به یک کسری در برابر ققنوس به به مرحله نیمه نهایی در برابر آتلانتا و سپس bam! آتلانتا رفت و در چهار مستقیم و لس آنجلس لیکرز همیشگی کاغذ tigers of the NBA بازی آف شد آماده برای نهایی خود را تحقیر.

در ضمن در نیویورک نیکز درهم برای زندگی خود را در برابر به صورت جداگانه با استعداد و جمعی آشفته بالتیمور گلوله. ارل مونرو ترین وسواس جرم گرا ballplayer پس از جورج Yardley بود به Frazier متناسب با اما نیکز دریافت برخی از جبران خسارت از فوق العاده بی میلی از وس Unseld به یک شات در سبد اگر وجود دارد هر کسی دوست یا دشمن در عرض 40 فوت برای تصویب به. در بازی نهایی Unseld مندرج نهایی انحراف از unselfishness در بسکتبال به یک نوع فلوید پاترسون گناه پیچیده در مورد از دست رفته عکس.

همراه با Alcindor و Milwaukee Bucks و آنها رفت و در پنج بازی حتی اگر (و هیچ کس گفت: دلیل) Alcindor آمد تا با چمبرلین نوع آمار در نقاط به ثمر رساند و پرتاب ریباند. هیچ کس گفت: Alcindor شد یک ادم بیکار و تنبل چرا که تیم خود را از دست داده و یا که نی تا به حال بیشتر در قلب و روح و استعداد و شخصیت از Alcindor. پس از همه Alcindor بازی نی یک در یک در حالی که نی همیشه در حال کمک به مقابله با Alcindor. هیچ کس به نظر می رسید به یادآوری است که چمبرلین همیشه با بازی راسل یک در یک در حالی که راسل همیشه دو یا سه سلتیکز تضعیف در چمبرلین. در واقع در چندین نقطه در این بازی آف Alcindor sulked و وحشتزده در راه من را دیده اند هرگز چمبرلین قهر و وحشت اما هیچ کس به نظر می رسید به توجه و مراقبت. Alcindor بود که pampered در مطبوعات در راه چمبرلین هرگز حتی زمانی که او برنده تمام مهره ها در سال 1967.

مرحله راه اندازی شد برای نهایی کردن کلید نهایی و بیشتر وجود دارد در حال تعلیق از حد معمول. لیکرز بودند اختراع بازنده در فینال غرب و بیلور حتی بیشتر از چمبرلین. طبق معمول با همه چمبرلین تیم لیکرز بود به شدت بیش از حد امتیاز. مطمئن چمبرلین بود به ثمر رساند بیش از 25 ، 000 نقاط بیلور بیش از 20 ، 000 و غرب بیش از 17000 اما که به سختی ساخته شده آنها را به سه ستاره در صدر و یا بازی های خود را, اما نه سه شکوه جانبازان کشیدن خود را خسته flesh for the last بزرگ بو. بقیه لیکرز — اریکسون گرت Hairston شمارش اگان را به تقریبا غیر قابل استفاده مانده — به نظر می رسید به سختی در همان کلاس به عنوان خرت گروه. به نظر می رسید اگر نه کاری که با سهولت برای نیکس حداقل مجزا احتمال که دایناسورها در لیکرز خواهد بود نه به عنوان دشوار است برای نیکس که شد خام ناهموار فردگرایان در بالتیمور گلوله. اما چه کسی می تواند مطمئن هستید ؟ نیکز هرگز موفق به کسب یک قهرمانی در 24 سال و یا وجود خود را و آنها تا به حال خفه سال قبل در مقابل یک جانباز گروه از سلتیکز برای خود last hurrah. چیز قشنگ و کم طرفداران و بازیکنان raved در مورد عظمت یا جری وست اما نگرانی واقعی بود Wilt Chamberlain. (سلتیکز همیشه raved در مورد چمبرلین را در تیمی به عنوان یک وسیله سوزن چمبرلین و رانندگی گوه بین او و هم تیمی.) غرب بود به گزارش تلخ که چمبرلین بود و درآمد دو برابر پول حتی اگر غرب انجام شد بیشتر به ثمر رساند و خوشحال Hairston به مصاحبه به همه جا پست وزارت ورزش با این شکایت که او نیست به رانندگی تا آنجا که در حال حاضر چمبرلین بود گرفتگی تا وسط.

اولین بازی رفت و با توجه به برنامه. نی ریخت و در 37 نقطه در داخل و خارج تیراندازی بیش از چمبرلین و رانندگی در اطراف او. چمبرلین بازی آرام و ایستا بازی قرار دادن در به طور منظم خود را سهمیه بندی از پرتاب ریباند بدون هیچ گونه اطلاع و یا سر و صدا ضربه چند سبد در بین oohs و ahs بیش از جری وست را طولانی عکس پرش. لیکرز شبیه آهسته روشمند تیم بدون تخیل و یا حتی هوش. غرب به نظر می رسید به عدم استقامت و گرفتن توپ upcourt به نظر می رسید بیش از حد اغلب به یک تجربه آسیب زا برای لیکرز در برابر اکثر بهر فشار دهید. Debuscherre تحت پوشش بیلور مانند یک دستکش غرب بود حفاظت توسط رله از نگهبانان و گرت و اریکسون اجازه داده شد به پاپ دور اما با مصونیت از مجازات کافی و دقت است. در یک کلام لس آنجلس چمبرلین شامل نگاه احساساتی. نیکز 124-112.

دوم بازی نزدیک بود و نیکز شد sloppier و خارج تیراندازی کمتر دقیق است. هنوز لیکرز تنها squeaked از طریق دو امتیاز به لطف برخی دفاعی heroics توسط چمبرلین در آخرین دقیقه از بازی. عکس های مسدود شده هرگز به نظر می رسد در آمار. چه ظاهر شد و فریزر برای هر دو طرف. پس از دو بازی نیویورک به ضرب گلوله 94 رشته اهداف از 208 تلاش به طور متوسط 45 درصد است. لیکرز به ضرب گلوله 86 از 182 تلاش برای 47 درصد است. نیکس ساخته شده 39 63 خود را ناپاک عکس برای 73 درصد لیکرز 47 71 66 درصد است. نیکز led لیکرز در قیمت 107 به 103 کمک 53 به 37 شخصی خطا 60 به 42 و امتیاز کل 227 به 217. البته در دو بازی اول شده بود در نیویورک اما یک الگو تبدیل شد مشهود است. نیکز بودند به طور متوسط 18 عکس های بیشتر از یک بازی از لیکرز به دلیل لیکرز به نوبه خود اور و نیکز شد قاطعانه پیش در کمک. چمبرلین ضعف در بد خط به نظر می رسید به یک کشنده لوکس برای لیکرز.

سوم و چهارم بازی در این فروم بودند قلبی موارد در وقت اضافه و همه را به یاد داشته باشید برای سال آمده جری وست را 60 فوت در آخرین شات دوم که در زمان سوم بازی به وقت اضافه, اما لیکرز فقط در همان عمدتا به دلیل آنها تنها 86 عکس کردن مخالف نیکز’ 109. غرب در زمان 28 عکس ساخته شده و تنها 11. چمبرلین در زمان 10 عکس و هفت. نی ساخته شده 17 عکس از 30 و Debuscherre 10 از 20. برادلی راه در سه 13 بارنت هفت برای 18, فریزر تا حدودی بهتر در هشت برای 17. بیلور شده بود تیراندازی بیش از 50 درصد است اما sloughed در بازی سوم به چهار برای 13. اریکسون و گرت و اگان و Hairston گرفت تا برخی از کساد و لیکرز آن را نگه داشته ، در چهارمین بازی نی قابل ملاحظه ای سرد بارنت و Debuscherre در آمد قوی فریزر و برادلی رفت و بسیار سرد است. برای اولین و آخرین بار در این سری سه بزرگ از غرب بیلور و چمبرلین مشهد هم در فرم بالا به جلو و یک اضافه کاری هیجان انگیز از نیکز. در این مرحله به نظر می رسید مانند یک سری است که به پایین به سیم. این حرکت به نظر می رسید با لیکرز به سادگی از آنجا که آنها تا به حال نشده با منفجر کردن دادگاه با سرعت و عمق جوانی و تطبیق پذیری از نیکز. بالاتر از همه چمبرلین به نظر می رسید به قوی تر شدن vis-a-vis – نی به جای ضعیف تر است.

سپس آمد و سرنوشت ساز پنجم بازی و کلید گرفتار شده است که Wilt Chamberlain در تمام طول زندگی حرفه ای او. هشت دقیقه پنجم بازی با چمبرلین قاطعانه کردن-بازی نی برای اولین بار در این سری نی به طور ناگهانی فرو ریخت در یک درمانده پشته به عنوان او سوار بر چمبرلین. توپ نورد از نی دست و چمبرلین آن را برداشت و پرتاب آن را تا دادگاه و پس از آن متوقف شد نگاهی به او افتاده آنتاگونیست. کسانی که خدایان را از بین ببرد آنها برای اولین بار و مهربان است. در حال حاضر جالوت محروم شد حتی از دیوید. از این پس او خواهد بود swarmed توسط ارتش الهام Lilliputians. ناگهان نیکز بودند در کالج در آخرین بازی خود در سال آخر و تمام فرم نمودار رفت و از پنجره به بیرون. آدرنالین بود که در جریان آزادانه آن را به عنوان همیشه در جهت گیج غول Wilt Chamberlain. نیکز جاروب دور 16 نقطه منجر شود که آنها موفق به اندازه کافی به نوبه خود اور به انبار یک فروشگاه شیرینی. لیکرز به نظر می رسید befuddled, اشتباه, به عنوان اگر آنها نمی تواند تنظیم به عدم واجد شرایط مرکز در برابر آنها. از لحظه ای که از نی را آسیب لیکرز تبدیل شد از خسته پیر samurai warriors به toweringly متکبر اربابان. چمبرلین تحت سلطه ششم بازی با 45 امتیاز بر 20 از 27 عکس از میدان و 27 ریباند. غرب در چیپ با 33 امتیاز اما مهم ترین از همه بودند 18 امتیاز از گرت نه از 11 عکس هفت از هفت در نیمه اول به تنهایی. حتی در این بازی نیکز در زمان 105 عکس 94 عکس های Laken و نیکز شات تقریبا 50 درصد از این زمینه بیشتر از خارج است. Cazzie راسل در نهایت تحویل داده ششمین بازیکن تیراندازی او اشاره کرد و دیو Debuscherre و مقابله بومن برخی از فوق العاده شلیک خود را. نیکز نمی شد و تقریبا در چنین شکل بد به عنوان آنها به نظر می رسید و آنها تا به حال ارزشمند روانی استفاده از درمان به عنوان یکی از 100 نیازمندترین افراد موارد است.

هفتم بازی کمتر و یک بازی از یک عاطفی coup d’etat با Willis Reed hobbling بر روی زمین هدف قرار دادن خود در خارج عکس های متراکم خود را سفت پا فله در برابر چمبرلین به نگه داشتن او را در خارج از چمبرلین از دست رفته خود را ناپاک عکس و محو نذری لیکرز وحشت تبدیل اور, فریزر تحقیر آمیز غرب با دزد و درایو و جمعیت رفتن وحشی. به سمت پایان بازی چمبرلین شروع راه اندازی بیلور برای برخی از در خارج عکس به فربه کردن امتیاز خود را برای که boxscore تا در آسمان. نیکز نورد و برای اولین بار قهرمانی در 24 سال است. بازی هفتم متعلق به نی عاطفی و فریزر تاکتیکی. فریزر عملا نابود لیکرز تک دست با سه نقطه پخش شد که قرار بود اموال منحصر به فرد از جری وست. لیکرز به حال شده است به اندازه کافی خوب است, اما آنها نمی کرده اند تا آنجا که آنها بدون حاجب. به پایان چمبرلین نمی توانید تماس بگیرید و از او رای دادند. نی کردم تماس بگیرید و از وی یک سیاستمدار است که نه می خواهد در کنار برنده از طرف افتاده پیرو حتی اگر چمبرلین از لحاظ فنی نشان دهنده نیکسون محبوب لس آنجلس و نی از لحاظ فنی نشان دهنده نیکسون متنفر نیویورک.

اولین چیز قشنگ و قهرمانی تیم بدیهی است که بهترین چیز قشنگ و تیم از همه اما مبادا ما را فراموش کرده ام من باید می خواهم به یاد من همکار جانبازان از کسانی که دلتنگ شب های زمستان در 69 هنگ اسلحه خانه که جو Lapchick تیم از اوایل دههی 50 شده اند ممکن است تا حدودی جلوتر از زمان خود و این که اگر آنها تا به حال تحت قوانین امروز آنها ممکن است مجبور زدم لیکرز و سلطنتی در بازی آف. که من به یاد آن روز گیج کننده وجود نداشت 24-قانون دوم و تنها راه برای گرفتن توپ از تیم بود که جلوتر بود به ناپاک و بعد از هر ناپاک در دو دقیقه وجود دارد پرش توپ و جورج ژاپنی یا Vern میکلسن همیشه خواهد بود-پریدن هری, Gallatin, یا, Sweetwater, Clifton یا کانی سیمونز و وجود خواهد داشت یکی دیگر از ناپاک و یکی دیگر از پرش توپ و دو دقیقه خواهد کشش به دردناک ترین infinities. کسانی که آن روزها عمدی توپ با دست زدن و دو و (در واشنگتن Capitols) حتی سه گانه محور و دنده رسوب و طرفداران متعصب (به خصوص در سیراکیوز) رفتن تا آنجا که به سر و صدا سیم پشتیبانی از زمانی که حریف شد تیراندازی ناپاک. این یک بهشت برای مردان است که توضیح می دهد که فاجعه Dukes-فلیکس گوش هنگامی که ما تا به حال 14 سر از هیچ چیز در خارج وجود دارد. هنوز Lapchick این تیم بود بهترین-مربی تیم خود را در زمان و هنگامی که او به سمت چپ و وینس Boryla رژیم در آمد نیکز شد رقت انگیز شوخی در نیویورک است. اکثر مردم می خواهم به باغ به خارج از شهر ستاره ها برای دیدن اگر بیلور خواهد out-نمره Yardley یا Arizen خواهد out-نمره Pettit یا رابرتسون خواهد out-نمره غرب است. ما را تماشا فرانک Selvy درایو و Neil Johnson قلاب و صخره Hagan حلقه در چرخاندن دراز-یو پی اس اما ما همیشه انتظار نیکز به از دست دادن و بوستون سلتیکز را به نفع خود اما به طرز عجیبی هیچ کس تا به حال گریه به شکستن سلتیکز. پس از پژمردگی چمبرلین به لیگ او تبه کار بزرگ و سلتیکز قهرمانانه شکست. این مهم نیست که چمبرلین را-به ثمر رساند و بازگشت راسل در سر خود را به سر درگیری. همه که اهمیت بود که راسل بود که بازیگران به عنوان استاد و چمبرلین به عنوان هیولا. و پس از آن در سال گذشته مسابقات قهرمانی NBA پایین آمد تا هفتم بازی بین لس آنجلس و بوستون با هر دو راسل و چمبرلین پس از برداشت شخصی پنج خطا. راسل در راند چمبرلین و انداخت یک شات پرش. چمبرلین ضربه زد که به عقب بیش از حد. آیا گوینده به پژمردگی هر اعتباری خود را برای دفاعی بازی می کند? او گفت که راسل باید درایو در چمبرلین بار سوم به چمبرلین از بازی. اما راسل به ندارد. بوچ ون بردا Kolff این fuhj ivy winters hd قهرمان مربیان نگه داشته چمبرلین روی نیمکت برای پنج دقیقه در حالی که لیکرز به تماشای یکی دیگر از قهرمانی به پایین تخلیه توسط دو نقطه است. (در این سال بوچ گریه بیشتر به عنوان او تخریب و تضعیف روحیه دیترویت پیستونز اما او در سال گذشته تحت درمان قرار گرفت sportswriters به عنوان قهرمان با چمبرلین به عنوان تبه کار از L. A. شکست.)

عجیب و غریب درمان در واقع برای یک بازیکن که دارای رکورد بیشترین امتیاز گل در یک بازی (100) اکثر نقاط گل در یک فصل (4029) اکثر زمینه اهداف ساخته شده در یک بازی (36) بیشترین پرتاب آزاد ساخته شده در یک بازی (28) بیشترین ریباند در یک بازی (55) بیشترین ریباند در یک فصل (2149) بالاترین نمره میانگین در یک فصل (50.4) و بالاترین طول عمر به ثمر رساند و بالاترین طول عمر هدف در صد (.526) به عنوان مخالف به غرب .468 و بیل راسل .440. او به رهبری بیل راسل هشت نفر از 10 سال در ریباند و حتی رهبری همه در کمک به یک سال است. او می توانست به ثمر رساند بسیاری از نقاط اگر او تصمیم به قربانی کردن خود آمار خود را برای کمک به تیم است. این است که یک قربانی راسل با او محدود به ثمر رساند قابلیت هرگز تا به حال در نظر بگیرید با بالا نمره سلتیکز. پس چرا این خصومت مداوم به چمبرلین ؟ من فکر می کنم تا حدودی به دلیل وجود چیزی است که عمیقا ضد زیبایی شناسی در چمبرلین کلاسیک اقتصاد ، چمبرلین بود معلول با آمدن به بسکتبال پس از اعمال ضد-big-man, قوانین گسترش سه-دوم منطقه 24-قانون دوم حذف بسیاری از tip-off شرایط ، اگر چمبرلین بازی کرده بود در ژاپنی دوران او را پر ژاپنی و میکلسن در سبد با هر دست. او می شده اند بیش از حد. در بوستون سلتیک دوران او معلول نداشتن بازیکنان به اندازه کافی در تیم او می تواند سودآوری تصویب کردن. درصد از تیراندازی خود را به عنوان مخالف به هر کس دیگری آن را اجباری که او بود احاطه شده در همه زمان ها. و هنوز هم همه چمبرلین می تواند مدیریت به پوشیدن همه اما اکثر استثنایی مخالفان و او آمد تا نزدیک به طوری که اغلب به برنده آن همه است که آن را ساده لوحانه به برچسب زدن به او یک بازنده است. این بود شاید سرنوشت خود را به نهایی در تمام مخالفان خود و برای که من فکر می کنم آن است که بیشتر اتصالات که او بود تشکر به جای محکوم کرد. همانطور که برای جیمی براون مدعی است که راسل همیشه قطع چمبرلین به اندازه چنین اظهار نظر می آید با بیمار فضل از قهوه ای بودن این دانش مشترک است که چمبرلین پس از به چالش کشیده قهوه ای به یک پابرهنه مسابقه و ضرب و شتم سابقش کلیولند fullback که خودش بود که به شدت دچار کمبود در “تیم” روح به خصوص زمانی که کلیولند quarterbacks شد crunched مخالفت linemen و linebackers. با جیمی قهوه ای خود را به عنوان دوست و سرپرست کلیولند quarterbacks نمی نیاز به هر گونه دشمنان است. قهوه ای غالب در راسل به کنار گذاشتن بسکتبال به صورت حرفه ای در تصاویر, اتصالات خروجی برای راسل مواج نفس که خواسته نه تنها که چمبرلین نقش ثانویه در سناریوی NBA اما که دیگر بوستون سلتیکز تواند به عنوان راسل ‘ثانیه untalented نیزه حامل. (ر. ک راسل فوق العاده کینه توز کتاب در مورد این موضوع.) خوشبختانه برای ما و متاسفانه برای راسل, اقتصاد گتو می تواند پشتیبانی تنها یک ناامیدانه قیافه, سیاه, ستاره فیلم.

“برنده” بیشتر قهرمانی راسل است که به همان اندازه نسبت به پژمردگی چمبرلین به عنوان قرمز Ruffing شد به باب Feller. راسل شد کلید استراتژیست epolicy بوستون تیم اما او به سختی بازی تمام ابزار. من همه وقت همه ستاره تیم چمبرلین در مرکز Pettit و بیلور در جلو و غرب و رابرتسون در سپاه پاسداران اما من مطمئن نیستم که حتی این تیم خواهد لزوما ضرب و شتم یک تیم متشکل از راسل باب Cousy, بیل Sharman, تام Heinsohn گنده, Howell, جونز, پسران, مشخصات ساندرز با فرانک رمزی و هندو Havlicek نشسته بر روی نیمکت و آماده به خروش آمده به عمل است.

من را دریافت نمی اشتباه. نیکز سزاوار قهرمانی خود را به عنوان سلتیکز سزاوار آنان است. اما من احساس می کنم آن زمان کسی یک کلمه گفت: برای پژمردگی.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی