راه های ترویج کتابخوانی و توسعه کتابخانه ها

برای ارائه گزارش نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ، فعالیت کتابخانه های عمومی در 6 ماه اول سال و هفته دفاع مقدس و همچنین توضیح برنامه های این نهاد در هفته کتاب ، سه شنبه (6 آبان) با حضور رسانه ها در اتاق هیئت مدیره. کتابخانه شهر پارک مرکزی برگزار شد.

 

رمضانی با اشاره به برنامه های این نهاد در بیست و هشتمین روز از هفته کتاب گفت: رویدادهای مبتنی بر کتاب مانند سایر فعالیت های کشور در سایه بیماری عروق کرونر قلب بسیار آسیب دیده است. از جمله عدم برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران ؛ علاوه بر این ، فشار اقتصادی ناشران و اهالی صنعت کتاب از دیگر آسیب ها و معضلات حوزه کتاب ناشی از این بیماری است. البته نباید از این واقعیت غافل شد که در روزهای تاجگذاری ، محبوبیت و مشارکت مردم در کتابها افزایش یافت.

 

وی افزود: كتابخانه های عمومی كشور مطابق تعهد خود در تلاشند اقدامات م effectiveثر و مناسبی را در این شرایط انجام دهند. یکی از این اقدامات امضای تفاهم نامه ای با نرم افزار niche بود که در حمایت از کتاب و مطالعه انجام شد. ما سعی می کنیم کارهای خوبی در بحث کتاب و مطالعه کتاب و خدمات در زمینه مجازی کتاب انجام دهیم.

 

رمضانی گفت: هفته کتاب نیز با ادامه شرایط عروق کرونر کشور تحت تأثیر این روند قرار خواهد گرفت. این هفته یکی از هفته های شلوغ کتابخانه های عمومی کشور است. یکی از برنامه های مهم این نهاد ، برگزاری مراسم ویژه روز “کتاب ، کتابدار و کتابخوانی” است که با حضور کتابداران برگزار می شود. اما به دلیل شرایط غالب در جامعه ، امکان اجرای این برنامه در سطح وسیع وجود ندارد. سال گذشته این برنامه برای اولین بار از شهر تهران خارج شد و در یزد ، پایتخت کتاب ایران برگزار شد و امسال قصد داشتیم این مراسم را در پایتخت کتاب ایران ، شیراز برگزار کنیم ، اما برگزاری آن هنوز امکان پذیر نبود.

 

معاون توسعه و ترویج کتابخوانی کتابخانه ها در کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به برنامه های این مituteسسه در روزهای هفته کتاب گفت: البته با وجود این مشکلات ، برنامه ریزی های جامعی در کتابخانه های عمومی کشور انجام شده است. برای هفته کتاب؛ یکی از این برنامه ها افتتاح کتابخانه های عمومی در هفته کتاب است. طبق این برنامه ، 53 کتابخانه در هفته کتاب افتتاح می شود که 46 کتابخانه جدید و بقیه کتابخانه هایی هستند که بازسازی و بازگشایی می شوند.

 

وی ادامه داد: همچنین در هفته کتاب دو کتابخانه تخصصی کودک ایجاد خواهیم کرد. ما در تلاش هستیم فعالیتهای جدی در نهاد کتابخانه های عمومی داشته باشیم تا سهم کودکان و نوجوانان را در کتابخانه های تخصصی افزایش دهیم. در مجموع ، حدود 17000 متر مربع به فضای کتابخانه های عمومی کشور اضافه می شود. البته دانلود کتاب در زمان مدیریت علیرضا مختارپور هر ساله بیش از 100 کتابخانه به مجموعه کتابخانه های عمومی کشور اضافه می شود که با آدرس و اطلاعات می توان ردیابی کرد.

 

 

 

شهرهای بدون کتابخانه در سال 1400 به صفر می رسند.

رمضانی با اشاره به افتتاح کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه در کشور گفت: 250 شهر کشور کتابخانه نداشتند اما اکنون این تعداد از 250 شهر به 125 شهر افزایش یافته است و در این شهرها پروژه های فعالی برای ایجاد کتابخانه وجود دارد. . ما امیدواریم که تا سال 1400 این تعداد کاهش یابد و شهرهای فاقد کتابخانه به صفر برسند. در صورت تلاش استان برای اجرای این طرح ، نهاد کتابخانه عمومی می تواند کلیه تجهیزات را در اختیار استانها قرار دهد.

 

وی افزود: یکی دیگر از برنامه های کتابخانه های عمومی در هفته کتاب دیدار از بهشت ​​زهرا ، زیارت حرم امام (ره) و شهدا است که محدود به ابتدای این هفته کتاب خواهد بود. و كتابداران منتخب استانی ، كتابخانه ها ، برگزاركنندگان كتاب ایرانی ، موسسات خیریه كتاب و انجمن های برتر سراسر كشور در هفته كتاب تجلیل می شوند و روش مطابق با شرایط موجود در كشور انجام می شود.

 

معاون توسعه کتابخانه و ترویج کتابخوانی در کتابخانه های عمومی کشور گفت: همچنین با شبکه های سازمان رادیو و تلویزیون ملی رایزنی هایی انجام شده است تا در طول هفته اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد. کتاب. ” امیدواریم برنامه ملی هفته کتاب همانند دو سال گذشته از یکی از شبکه های تلویزیونی پخش شود.

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی

ایندکسر