برنامه ریزی نظافت منزل 

نظافت منزل از واجبات و الزامات در زندگی روزمره می باشد و چنانچه اینکار که در واقع کاری است مشکل ، دقیق و زمانبر ، اگر بدون برنامه ریزی و بدون دقت صورت پذیرد تبدیل به معظلی می گردد که همیشه از آن رضایت نخواهیم داشت .

برای نظافت به شیوه صحیح که حتی تبدیل به یک کار بانشاط گردد ، برنامه ریزی رمز کار است . در نظافت و پاکیزه کردن تمامی موارد مربوط به منزلمان حتما نیاز نیست که به تنهایی انجام دهیم و یا تمامی کارها را در یک روز یا چند روز متوالی به انجام رسانیم .

تقسیم کار بین افراد خانواده از یک طرف و تقسیم بندی وسایل از سویی دیگر صورت پذیرد . تمامی این کارها را می توان بر روی یک لیست و با مشورت اعضای منزل نوشته تا هر نفر بداند  که چه باید انجام دهد . البته این موارد ، درخصوص کارهایی است که شخصا می توانیم به انجام رسانیم  ولی چنانچه در یک مجتمع زندگی می کنیم  و یا می خواهیم اقدام به پاکیزه کردن و شستشوی رونمای بیرونی ساختمان ، لاوی و یا مناطق مشترک نمائیم ، انجام این کارها در حیطه وظایف ما نیست ، بلکه آنچه در زیر به آن می پردازیم مربوط به محیط داخلی و درونی واحد مربوط به خودمان است .   

همچنین بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا از شرکت های نظافتی و خدماتی بهره ببرند. نظافت منزل پالسین از جمله این گزینه ها به حساب می آید.

تقسیم برنامه نظافت منزل

برنامه نظافت منزل را می توان به زمان های روزانه ، هفتگی و ماهانه تقسیم نمود . اینکار بستگی به میزان آلودگی و نامرتب بودن آنها دارد . یکی از معیارهائی که در این مورد تأثیر دارد ، میزان رفت و آمد و استفاده از مکان ها و یا وسایل دارد . بعضی از نقاط بصورت روزانه با کشیدن یک دستمال نمدار و یا آغشته به مواد شوینده و پاکیزه کننده تمیز خواهند شد .

منزل هر شخصی شامل اتاق های خواب ، سالن یا سالن های پذیرایی ، آشپزخانه ، حمام و سرویس های بهداشتی است . این قسمت ها یا به تنهایی در اختیار شخص خاصی است و یا بصورت مشترک استفاده می شوند و یا استفاده از آن برای بهره برداری تمامی اعضای خانواده است .

تمیز کردن اتاق خواب

اتاق خواب هر شخصی ، اختصاص به خود او دارد ، پس نظافت ، مرتب کردن و چیدمان وسایل آن که شامل تخت ، میز و صندلی ، کتابخانه ، کمد لباس و احتمالا کامپیوتر است در اختیار و وظیفه ی همان کسی است که از آنجا استفاده می نماید . البته مدیریت نظافت وسایلی مانند ملحفه ها ، روبالشی ها و امثال آنها می بایست دراختیار مدیر خانواده مانند مادر باشد ، که براساس برنامه ریزی های لازم ، هرچند وقت به همراه سایر افراد ، اقدام به شستشو خواهد شد . ( این موضوع ربطی به لباس های زیر افراد ندارد و ترجیحا بهتر است این لباس ها توسط استفاده کنندگان از آنها شستشو شوند ) .

در کنار این موضوع جارو و نظافت کف اتاق خواب ، مرتب کردن تخت پس از خارج شدن از آن ، تمیز کردن وسایلی مانند کتابخانه ، میز تحریر ، پنجره های اتاق خواب و وسایلی که به عنوان دکور استفاده می شوند مانند مجسمه ، پوستر و غیره می تواند بوسیله دارنده ی همان اتاق انجام گیرد . مابقی نقاط و مکان ها که به صورت مشترک استفاده می شوند و یا مانند آشپزخانه به نفع و برای دیگر اعضاء می باشد  کاری است مشترک بین همه . به هر صورت چه به تنهایی و یا با مشارکت اعضای خانواده ، برنامه ریزی و به اصطلاح اهم و مهم کردن آنها مواردی دارد که ذیلا به آنها اشاره می گردد.

مهم ترین فاکتور در برنامه ریزی نظافت منزل؛ تهیه تجهیزات و لوازم

قبل از هرکاری مناسب است تجهیزات ، لوازم و ابزارهای مورد نیاز برای نظافت منزل تهیه و آماده شوند تا درحین کار مشکلی پیش نیاید . اولویت های این وسایل عبارتند از : جارو ، خاک انداز ، دستمال های مخصوص گردگیری و نظافت که بهتر است از پارچه های نخی باشند ، پودرهای شستشو ، مایع ها و اسپری های جرم گیر که نحوه و نوع استفاده از آنها بر روی بدنه آنها قید شده است ، اسکاچ و چنانچه کف منزلتان پارکت می باشد ، محلول های مخصوص به پارکت ، و سایر وسایل مانند تی ، و تجهیزاتی که دسترسی شما را به سطوح بالاتر از زمین بطور امنی ، فراهم می کند .

بعد از نردبانی محکم و قابل اطمینان ، دستکش را می توان جزو ضروریات این کار قرارداد . از دستکش باید به تعداد کافی و از نوعی باشد که ضد حساسیت و آلرژی باشد . موضوع بعدی که مهم و در بسیاری از موارد با سهل اگاری با آن برخورد می شود ، استفاده از ماسک برای جلوگیری از ورود گازهای مترشحه مواد شوینده و عینک محافظ برای چشم ها است .

به این موضوع دقت نمایید که برای هر مورد شستشو و نظافت ، محلول مناسب آن تولید گردیده و اصلا نیاز نیست تا چندتا از آنها با همدیگر مخلوط و ادغام شوند ، زیرا اکثر مواد شوینده و جرم برنده دارای ترکیبات خاص هستند و در آزمایشگاه های معتبر تولید می شوند و ترکیب آهنا با یکدیگر تولید محلولی غیر متعارف و احتمالا مسموم کننده را بوجود می آورد که بسیار خطرناک و حداقل ایجاد حساسیت های پوستی و آلرژی و مسمومیت های تنفسی می نماید .

کارهای روزانه، ماهانه و سالانه

همانطور که گفته شد ، کارها و نظافت های یک منزل به سه دسته ی روزانه ، هفتگی و ماهانه تقسیم می شوند . کارهای روزانه شامل : کشیدن جارو ، شستن ظروف غذا ، گردگیری ساده توسط دستمال درنقاطی که روزانه نیاز به تمیز کردن   دارند و امثال آنها . کارهای هفتگی شامل ، نظافت اتاق های خواب ، شسته شوی لباس هائی که در مدت یک هفته  جمع شده اند ، نظافت سالن پذیرایی و سرویس های بهداشتی و حمام به همراه تمامی وسلیل  و تجهیزات مربوط به آنها . بخش سوم که مشمول نظافت های ماهانه می شوند که می تواند شامل این موارد باشد : تمیز کردن دیوارها ، پنجره ها ، لوسترها و وسایل روشنایی که در دسترس نیستند ، مبل ها و کاناپه ها که به همراه اعضای خانواده می بایست جابجا شده و پشت و زیر آنها حتما پاکیزه گردند تا محلی برای زندگی و جمع شدن حشرات و موجودات موذی نباشند .

نظافت آشپزخانه ، کابینت ها ( داخل و بیرون آنها ) ، و چنانچه دارای تراس یا حیاط می باشید آنها را جزو لیست کارهای ماهانه بگذارید .

یک نکته طنز ولی مهم 

نکته طنز ولی مهم کارهای شبانه یک خانه خارج کردن کیسه زباله است که لزوما در ساعت 9 شب انجام شود بسیار مطلوب است ، ولی اینکه این وظیفه بغرنج چرا هنوز به عهده ی پسر کوچک خانواده است هنوز جزو سؤالات تاریخ بشریت است .

خرید اینترنتی کتاب زبان اصلی